DownUnderGround Contest Results

DownUnderGround – The Australian national bmx flatland contest series. Full results from all contests in chronological order

Series 1 – 2008 / 2009Series 2 – 2009 / 2010 Series 3 – 2011 Series 4 – 2012 Series 5 – 2013 Series 6 – 2014 Series 7 – 2015 Series 8 – 2016

Series 1 2008 – 2009

Round one Perth 8th November 2008

Advanced (now open class)
1st Paul Chamberlain
2nd Rhys Mason
3rd Brett Dighton
4th Ben Moran
5th Roni Rampton

Middies (now expert class)
1st Aaron Bandy
2nd Andrew McDermott
3rd Jason Parker
4th Leigh Waddingham
5th Chris Letchford
6th Mike Bielecki
7th Joel Kennedy
8th Shaun Jarvis
9th Matt Bielecki
10th Blake Peacock

——————–

Round two Melbourne 24th January 2009

Advanced (now open class)
1st Michaël Husser
2nd Vinnie Pugh
3rd Koichi
4th Ben Moran
5th Brett “stumpy” Mason
6th Brett Dighton
7th Grant Cruse
8th Tomasz
9th Roni Rampton
10th Rhys Mason
11th Tony Newton

Middies (now expert class)
1st Andrew McDermott
2nd Jason Parker
3rd Chris Letchford
4th Andre
5th Chris Pollack
6th Kit McKenna
7th Mik Dwyer
8th Matt Holmes
9th James Couwenberg
10th Matt Wootton
11th JR
12th Mike Brandt
13th Karl Hughes
13th Jason Cho
15th Troy

——————–

Round three Sydney 14th march 2009

Advanced (now open class)
1st Paul Chamberlain
2nd Eric Effinger
3rd Michaël Husser
4th Tomasz
5th Vinnie Pugh

Middies (now expert class)
1st Andrew McDermott
2nd Shaun Jarvis
3rd Andrew Lightbody
4th Jason Parker
5th Mitch Brown
6th Mike Brandt
7th Todd Halford
8th Campbell Lee

——————–

Round four Brisbane 4th July 2009

Advanced (now open class)
1st Simon O’Brien
2nd Shintaro Misawa
3rd Eric Effinger
4th Tomasz
5th Ben Moran
6th Roni Rampton
7th Andrew McDermott
8th Clint Miller
9th Brett Dighton

Middies (now expert class)
1st Leigh Waddingham
2nd Shaun Jarvis
3rd Matt Wootton
4th Andrew Lightbody
5th Mike Brandt
6th John Walsh
7th Blake Peacock
8th Lee Jaemin

——————–

End of year standings Series 1 2008 – 2009

Advanced (now open class)
1st Paul Chamberlin
2nd Michaël Husser
3rd Eric Effinger
4th Simon O’Brien
5th Vinnie Pugh
6th Brett Dighton
7th Rhys Mason
8th Shintaro Misawa
9th Ben Moran
10th Tomasz
11th Koichi
12th Roni Rampton
13th Brett Mason
14th Grant Cruse
14th Andrew McDermott
16th Clint Miller
17th Tony Newton

Middies (now expert class)
1st Andrew McDermott
2nd Shaun Jarvis
3rd Jason Parker
4th Leigh Waddingham
5th Aaron Bandy
6th Andrew Lightbody
7th Chris Letchford
8th Matt Wootton
9th Mike Brandt
10th Andre
11th Chris Pollack
11th Mitch Brown
13th Blake Peacock
14th Mike Bielecki
14th John Walsh
14th Kit Mckenna
17th Joel Kennedy
17th Mik Dwyer
17th Todd Halford
20th Campbell Lee
20th Matt Holmes
20th Lee Jaemin
23rd Matt Bielecki
23rd James Couwenberg
25th JR
25th Karl Hughes
25th Jason Cho
25th Troy

——————————————————————————–

Series 2 2009 – 2010

Round One Perth 6th November 2009

Advanced (now open class)
1st Shane Badman
2nd Brett Dighton
3rd Ben Moran
4th Andrew McDermott

Middies (now expert class)
1st Jason Parker
2nd Mike Brandt
3rd Shaun Jarvis
4th Andy Fortini

——————–

Round Two Sydney 22nd May 2010

Advanced (now open class)
1st Simon O’Brien
2nd Shane Badman
3rd Eiji Kataoka
4th Brett Dighton
5th Paul Chamberlain
6th Roni Rampton
7th Andrew McDermott

Middies (now expert class)
1st Matt Wootton
2nd Masaki Okabayashi
3rd June Dongca
4th Shaun Jarvis
5th Andrew Lightbody
6th Sean Chua
7th Kit McKenna
8th Michael Brandt
9th Mitch Brown
10th Karl Hughes

——————–

Round Three Brisbane 28 August 2010

Advanced (now open class)
1st Shane Badman
2nd Brett Dighton
3rd Clint Miller
4th Damon Fox
5th Roni Rampton
6th Leigh Waddingham

Middies (now expert class)
1st Shaun Jarvis
2nd Kentaro Iba
3rd Blake Peacock
4th John Walsh
5th Sean Chua
6th Ross Lavender

——————–

End of year standings Series 2 2009 – 2010

Advanced (now open class)
1st Shane Badman
2nd Brett Dighton
3rd Roni Rampton
4th Andrew McDermott
5th Simon O’Brien
6th Eiji Kataoka
7th Paul Chamberlain
8th Ben Moran
8th Damon Fox
10th Clint Miller
11th Leigh Waddingham

Middies (now expert class)
1st Shaun Jarvis
2nd Mike Brandt
3rd Sean Chua
4th Matt Wootton
5th Masaki Okabayashi
6th June Dongca
7th Jason Parker
8th Andrew Lightbody
9th Kit McKenna
10th Mitch Brown
11th Karl Hughes
11th Kentaro Iba
13th Blake Peacock
14th John Walsh
15th Andy Fortini
16th Ross Lavender

————————————————————

Series 3 2011

Round One Bridport 19th February 2011

Pro (now open class)
1st Shane Badman
2nd Paul Chamberlain
3rd Christopher Letchford
4th Matt Wootton
5th Leigh Waddingham

Advanced (now expert class)
1st Masaki
2nd Philipp Frueh
3rd Shaun Jarvis
4th Karl Hughes
5th Andrew McDermott
6th Kit McKenna
7th Sean Chua
8th Mike Brandt

——————–

Round Two Sydney 25th June 2011

Pro (now open class)
1st Mao Yuasa
2nd Takayuki Iwa
3rd Paul Chamberlain
4th Yuho Funabiki
5th Rhys Mason

Advanced (now expert class)
1st Philipp Frueh
2nd Andrew Lightbody
3rd Andrew McDermott
4th Mike Brandt
5th Shaun Jarvis

——————–

Round Three Melbourne 21st august 2011

Pro (now open class)
1st Eiji Kataoka
2nd Paul Chamberlain
3rd Grant Grant
4th Roni Rampton
5th Matt Wootton
6th Christopher Letchford

Advanced (now expert class)
1st Philipp Frueh
2nd Allen Woo
3rd Andrew Lightbody
4th Shaun Jarvis
5th June Dungca
6th Sean Chua
7th Karl Hughes
8th Tomy Idler

——————–

End of year standings series 3 2011

Pro (now open class)
1st Paul Chamberlain
2nd Christopher Letchford
3rd Matt Wootton
4th Eiji Kataoka
5th Shane Badman
6th Grant Cruse
7th Roni Rampton
8th Mao Yuasa
9th Takayuki Iwa
10th Leigh Waddingham
11th Yuho Funabiki

Advanced (now expert class)
1st Philipp Frueh
2nd Shaun Jarvis
3rd Sean Chua
4th Andrew Lightbody
5th Andrew McDermott
6th Mike Brandt
7th Karl Hughes
8th Kit Mckenna
9th Allen Woo
10th June Dongca
11th Masaki
12th Tomy Idler

————————————————————

Series 4 2012

Round one Sydney 25th February 2012

Pro (now open class)
1st Simon O’Brien
2nd Eiji Kataoka
3rd Rhys mason
4th Paul Chamberlain

Advanced (now expert class)
1st Andrew Lightbody
2nd Shaun Jarvis
3rd Jason parker
4th JR
5th Campbell lee
6th Cleo Tsai

——————–

Round two 24th November Melbourne 2012

Pro (now open class)
1st Yasushi Kajiwala
2nd Shintaro Misawa
3rd Grant Cruse
4th Rongking Tan
5th Philipp Frueh
6th Tristan Carver

Advanced (now expert class)
1st Jason Parker
2nd Shaun Jarvis
3rd Andre
4th Jamie Hooton
5th June Dongca
6th Sean Chua
7th Kit McKenna

——————–

No year end points tally for 2012 due to only two contests.

————————————————————

Series 5 2013

Round one Sydney 19th January 2013Contest supporters Freestyle Now, Colony bmx and 2020 bmx magazine.

Pro (now open class)
1st – Simon O’Brien
2nd – Paul Chamberlain
3rd – Yasushi Kajiwala
4th – Michaël Husser
5th – Rhys Mason

Advanced (now expert class)
1st – Jamie Hooton
2nd – Andre
3rd – Andrew Lightbody
4th – Shaun Jarvis
5th – Jason Parker
5th – Matt Wootton
7th – Billy Brooks
8th – Kit McKenna

——————–

Round two  – The video round

Pro (now open class)
1st – Brett Dighton
2nd – Phillip Frueh
3rd – Paul Chamberlain

Advanced (now expert class)
1st – Shaun Jarvis
2nd – Lee Kirkman
3rd – Andre
4th – Matt Wootton
5th – Jason Parker
5th – Shaun Ahern
7th – Jason Ronskey

——————–

Round three Melbourne 20th October 2013

Contest supporters Freestyle Now, Colony bmx 

Pro (now open class)
1st – Shane Badman
2nd – Paul Chamberlain
3rd – Grant Cruise
4th – Phillip Frueh
5th – Ron King Tan
6th – DBS Shaun

Advanced (now expert class)
1st – Andre
2nd – Matt Wootton
3rd – Shaun Jarvis
4th – Jamie Hooton
5th – Kit McKenna
6th – Karl Hughes
7th – June Dungca

——————–

End of year standings series 5 2013

Pro (now open class)
1st – Paul Chamberlain
2nd – Phillip Frueh
3rd – Simon O’Brien
4th – Shane Badman
5th – Yasushi Kajiwala
6th – Michaël Husser
7th – Grant Cruise
8th – RonKing Tan
9th – Rhys Mason
10th – Brett Dighton
11th – DBS Shaun

Advanced (now expert class)
1st – Andre
2nd – Shaun Jarvis
3rd – Matt Wootton
4th – Jamie Hooton
5th – Kit McKenna
6th – Jason Parker
7th – Andrew Lightbody
8th – Karl Hughes
9th – June Dungca
10th – Billy Brooks
11th – Lee Kirkman
12th – Shaun Ahern
13th – Jason Ronksley

————————————————————

Series 6 2014

Round one Sydney 18th January 2014 

Contest supporters Freestyle NowColony bmx and 2020 bmx magazine.

Pro (now open class)
1st – Paul Chamberlain
2nd – Shane Badman
3rd – Brett Dighton
4th – Ben Moran
5th – Phillip Frueh
6th – DBS Shaun

Advanced (now expert class)
1st – Reece Mason
2nd – Chris Letchford
3rd – Shaun Jarvis
4th – Matt Wootton
5th – Jason Parker
5th – Nikita Sarveli
7th – Jamie Hooton
8th – Matt Spencer
9th – Alex Kao
10th – Jason RL

——————–

Round two – The video round

Pro (now open class)
1st – Paul Chamberlain
2nd – Shane Badman
3rd – Clint Millar
4th – Lee Kirkman

Advanced (now expert class)
1st – Matt Wootton
2nd – Ron King Tan
3rd – Shaun Jarvis
4th – Chris Letchford
5th – Matt Spencer
6th – Locky Naef
——————–

Round three Melbourne 29th November 2014

Contest supporters Freestyle NowColony bmx 

Pro (now open class)
1st – Eiji Kataoka
2nd – Lee Kirkman
3rd – Shane Badman
4th – Paul Chamberlain
5th – Ben Moran
6th – Grant Cruse
7th – Phillip Frueh

Advanced (now expert class)
1st – Matt Wootton
2nd – Jamie Hooton
3rd – Matt Spencer
4th – Chris Letchford
5th – Shaun Jarvis
——————–

End of year standings series 6 2014

Pro (now open class)
1st – Paul Chamberlain
2nd – Shane Badman
3rd – Lee Kirkman
4th – Ben Moran
5th – Phillip Frueh
6th – Eiji Katoka
7th – Grant Cruise
8th – Clint Millar
9th – Brett Dighton
10th – DBS Shaun

Advanced (now expert class)
1st – Matt Wootton
2nd – Chris Letchford
3rd – Shaun Jarvis
4th – Matt Spencer
5th – Jamie Hooton
6th – Ron King Tan
7th – Reece Mason
8th – Jason Parker
9th – Locky Naef
10th – Nikita Sarveli
11th – Alex Kao
12th – Jason Ronksley

————————————————————

Series 7 2015

Round one Sydney 21st February 2015

Contest supporters Freestyle NowColony bmx .

Pro (now open class)
1st – Taslem Raziff
2nd – Lee Kirkman
3rd – Paul Chamberlain
4th – Shane Badman

Advanced (now expert class)
1st – Philipp Frueh
2nd – Matt Wootton
3rd – Shaun Jarvis
4th – Shaun Ahern
5th – Matt Spencer
6th – Jason RL

——————–

Round two – The video round

Pro (now open class)
1st – Thore Saggau
2nd – Lee Kirkman

Advanced (now expert class)
1st – Matt Wootton
2nd – Chris Letchford
3rd – Philipp Frueh
4th – Shaun Jarvis
5th – Jason Parker

——————–

Round three Melbourne 28th November 2015

Contest supporters Freestyle NowColony bmx 

Pro (now open class)
1st – Paul Chamberlain
2nd – Lee Kirkman
3rd – Grant Cruse

Advanced (now expert class)
1st – Matt Wootton
2nd – Philipp Frueh
3rd – Shaun Jarvis
4th – Chris Letchford
5th – Ron King Tan
6th – June Dungca
7th – Matt Spencer

——————–

End of year standings series 7 2015

Pro (now open class)
1st – Lee Kirkman
2nd – Paul Chamberlain
3rd – Taslem Raziff
3th – Thore Saggau
5th – Grant Cruise
6th – Shane Badman

Advanced (now expert class)
1st – Matt Wootton
2nd – Philipp Frueh
3rd – Shaun Jarvis
4th – Chris letchford
5th – Matt Spencer
6th – Shaun Ahern
7th – Ron King Tan
7th – Jason Parker
9th – Jason RL
9th – June Dungca

————————————————————

Series 8 2016

Round one Adelaide 30th April 2016

Contest supporters Freestyle NowColony bmx , GAIN Protection,  Little Black Bike.

Open (was pro)
1st – Simon O’Brien
2nd – Paul Chamberlain
3rd – Lee Kirkman
4th – András Péntek
5th – Clint Miller
6th – Shane Badman

Expert (was advanced)
1st – Matt Wootton
2nd – Shaun Jarvis
3rd – Troy Williams

——————–

Round two – The video round

Open 
1st – Simon O’Brien
2nd – Paul Chamberlain
3rd – Lee Kirkman
3rd – M Aristyo Rahadiyan

Expert
1st – Shaun Jarvis
2nd – Jason Parker
3rd – Matt Spencer
4th – June Dungca
5th – Scott Hone
6th – Chris letchford

Beginner
1st – David Rooney
2nd – Ina Queiss
3rd – Jesse Konka
4th – Richie Spencer
5th – Sven Fea
6th – Rusty Eylward Pilko

——————–

Round three Melbourne 26th November2016

Contest supporters Freestyle NowColony bmx , GAIN Protection, Anchor BMX , Nothing Wrong , Level bmx and Solid Signs.

Open
1st Paul Chamberlain
2nd Mohamad Aristyo Rahadiyan
3rd Grant Cruise
4th Clint Millar

Expert
1st Jason Parker
2nd Philipp Frueh
3rd Chris Letchford
4th Shaun Jarvis
5th Matt Wootton
6th Trent Karow
7th Ben Pawluk
8th Matt Spencer
9th June Dungca
10th Andre Martin
11th Thore Saggau
12th Paul Knox

Beginners
1st Beven Cowan
2nd Dave Rooney
3rd Rusty Eylward-Piko
4th Richie Spencer
5th Daniel Morfield
6th Seth Eylward-Piko

————————————————————